NADTLENKI MEKP
Inicjator MEKP jest ciągle najpopularniejszym nadtlenkiem w przemyśle nienasyconych żywic poliestrowych. Chociaż obecnie jest dużo innych nadtlenków, prawie każdy zaczyna swoją produkcję laminatu z MEKP, ponieważ jest to standardowy inicjator.
MEKP jest już produkowany ponad 40 lat. Produkcja MEKP wydaje się prosta ale żeby wyprodukować bezpieczny i wysokiej jakości inicjator wymagana jest duża wiedza specjalistyczna i nowoczesne wyposażenie techniczne.
W handlu jest dostępnych wiele inicjatorów o różnej jakości i różnych cenach. Jednakie cena ich wiąże się z jakością. Nadtlenki są wysoce reaktywnymi związkami chemicznymi koniecznymi do rozpoczęcia reakcji kopolimeryzacji. Produkcja czystego MEKP jest niemożliwa, ponieważ jest on zbyt reaktywny, a nawet niebezpieczny. Właśnie dlatego MEKP musi zostać ustabilizowany tak zwanymi flegmatyzatorami jak ftalan dimetylu (Dimethylphtalate).
W nadtlenku tlen jest składową czynną i zawsze mówimy o całkowitej zawartości aktywnego tlenu w nadtlenku. Dla MEKP maksimum całkowitej zawartości aktywnego tlenu to 10,3%. Przy zawartości ponad 10,3% traktowany jest jako materiał wybuchowy.
Jakość MEKP
Nadtlenek MEKP zawiera trzy różne typy nadtlenków:
- niewielka część nadtlenku wodoru,
- typ 3 MEKP,
- typ 4 MEKP.
Te trzy części mają własną zawartość aktywnego tlenu. Tak więc, przy standardowym MEKP 9,0% aktywnego tlenu nie mówi wszystkiego o kompozycji poszczególnych składników.
Ten stosunek jest bardzo ważny:
- Nadtlenek wodoru odpowiada za czas żelowania,
- typ 4 jest odpowiedzialny za utwardzanie do piku egzotermicznego,
- typ 3 jest odpowiedzialny za stabilność przy dotwardzaniu.
Po wykonaniu elementów poliestrowych nadal jest w nich nadtlenek (typ 3) oraz kobalt. Dokończą utwardzanie nawet po pół roku po produkcji.
Woda
Po pierwszym etapie produkcyjnym MEKP zawiera około 15% wody. Woda ma zły wpływ na własności produktu końcowego. Duża część wody musi być usunięta i jest to trudny krok w procesie produkcyjnym wysokiej jakości MEKP. Tani ale niskiej jakości MEKP zawiera od 5 do 12% wody. Zawartość wody powinna być tak niska, jak to tylko możliwe i wynosić do 2,5%.
Niekorzystny wpływ wody:
- Niszczy część przyspieszacza, reaguje z kobaltem tworząc nie reaktywny wodorotlenek kobaltu,
- Powoduje wzrost lepkości żelkotu i gorsze przepuszczanie pęcherzy powietrznych,
- Powoduje bąble powietrzne w żelkocie (nie dopuszczalne przy budowie łodzi),
- Hydrolizuje żywicę w kompozycie poliestrowym obniżając parametry wytrzymałościowe laminatu.
Woda nie jest rozpuszczalna w MEKP tak więc producenci niskiej jakości MEKP muszą dodawać alkohol albo glikol jako rozpuszczalnika. Te substancje dodatkowo potęgują wcześniej wspomniane problemy powodowane wodą zawartą w MEKP.
Wysokiej jakości inicjatory MEKP firmy Akzo Nobel:
- BUTANOX M-50,
- BUTANOX M-60,
Z długim czasem żelowania:
- BUTANOX LPT-IN